Jednoduché tipy

Zahrádku si můžete okamžitě zekologizovat sami:
  • Pokud udržujete nizoučký anglický trávník, kde nesmí růst nic jiného než různé druhy travin, pak na něj jistě vyplýtváte spoustu chemických hnojiv, herbicidů, vody i energie na sekání a další kultivaci. Takový trávník totiž je nepřirozený, uměle je v něm potlačována biologická pestrost, a ke všemu neodpovídá našim přírodním podmínkám. Sekejte ho méně často, nebudete ho muset tolik zalévat. Rozmyslete si, ve kterých partiích zahrady ho můžete sekat třeba jen dvakrát až třikrát za rok, takže z něj vznikne louka. Nevinné „plevely“, jako třeba jetel a sedmikrásky, nechte klidně růst!
  • Máte kompost? Výborně! Pokud ne, založte si ho, dávejte na něj organické odpady z domácnosti a hnojte jím.
  • Zbavte se odkryté, holé půdy: ničím neporostlý povrch půdy je v přírodě něčím nevídaným a zhola nepřirozeným, proto není divu, že takové povrchy rychle zarůstají plevelem. Vy je ale na své zahrádce zminimalizujte: mulčujte (například posekanou travou, jakýmikoli částmi rostlin, které se nevysemení a nezakoření tam, kde nechcete, rozsekanými kousky větviček, dřevěnou drtí, slamou, kartonem, shrabaným listím…), anebo nechte půdu porůst půdopokryvnými rostlinami (třeba břečťanem, barvínkem, mochnou…). Zeleninu pěstujte raději v pestré směsi druhů, než v monokulturních záhoncích.
  •  Nechte někde kousek „divočiny“: pro přírodu je lepší, když každý kousek zahrady není vzorně uklizený, prořezaný, vypletý a shrabaný, ale když alespoň někde v koutě necháte věcem volný průběh. V neproniknutelném křoví nebo v hromadě větví či kamení najde útočiště množství divokých živočichů, často i ohrožených druhů.
  • Kde je to možné, nechte klidně nad sebou růst víc rostlinných pater, tak jak to vidíme třeba na okrajích lesů. Využívejte popínavé rostliny.
  • Snažte se mít na zahradě v nějaké podobě vodu, a to nikoli v podobě chemicky ošetřovaného bazénu, ale třeba aspoň malé klidné tůňky, kam se možná nastěhují  žáby a vážky. A nezapomeňte zachycovat dešťovou vodu.
  • Máte-li rostliny, kterým se na vaší zahradě nedaří, protože jsou přešlechtěné a mají příliš vysoké nároky, raději se jich zbavte a nahraďte je nenáročnými druhy. Rozhlédněte se po okolních zahrádkách a po přírodě, co tam dobře roste, a inspirujte se.
DOPORUČUJI: Můj blog Hauserova.cz Literární dílny

© 2013 Eva Hauserová